top of page

Svatební přípravy - harmonogram

Aktualizováno: 20. 8. 2021

Následující post bude takový malý přehled o tom, co vše je potřeba zařídit, vzít v úvahu a hlavně jak dlouho dopředu plánovat, bookovat. Záleží samozřejmě na více faktorech, mj. na místě

i datu obřadu, obsazenosti termínů u dodavatelů apod. Obecně vzato, čím známější (lukrativnější) dodavatel, tím dříve si musíte ohlídat dostupnost služby ve Váš den. Určitě byste měli předem vědět, zda je pro Váš den nejdůležitější samotné datum nebo třeba konkrétní svatební místo. Možná je i třetí varianta - konkrétní datum a konkrétní svatební místo - pak doporučím rezervaci i dříve než rok dopředu.

 

12 - 8 měsíců před svatbou

Svatební místo - někdy je nutné zvážit lukrativitu svatebního místa - mívají termíny rezervované více než rok dopředu a nabídnou Vám třeba už jen určitá data. Dle toho pak zkontaktujete příslušnou matriku.


Termín svatby - je potřeba jej sladit jak s matrikou, tak místem obřadu, popřípadě svatební hostiny (pokud je jinde než obřad).


Save the date - po určení data svatby je čím dál častěji rozesíláno tzv. Save the date oznámení (elektronickou formou - Facebook, e-mail), kdy cca rok předem sdělíte pravděpodobným hostům, že si mají v kalendáři "uložit datum" Vašeho dne D.


Rozpočet - stanovte si limit, do kterého byste se chtěli vejít, doporučuji i nejlépe aspoň jednorázovou konzultaci se svatební koordinátorkou, která Vám poradí a zhodnotí Vaši představu o službách a daném rozpočtu.


Svatební agentura - pokud zvažujete využít služby svatební koordinátorky, je nejvyšší čas kontaktovat vybranou agenturu a domluvit si termín schůzky.


Ubytování pro hosty - bude potřeba zaslat závaznou objednávku na počet hostů, je možné, že hotel bude chtít předem také zálohu. Pro tyto účely je dnes běžné vytvořit si buď facebook stránky nebo webovky s veškerými informacemi pro Vaše svatební hosty (více o tomto tématu v dalším článku).


Svatební šaty - v případě zapůjčení šatů v salónu není nutné tak moc spěchat. Musíte ale počítat s tím, že pokud nemáte svatbu mimo svatební sezonu nebo v týdnu, můžou být šaty na Váš den již zapůjčeny. Je potřeba si také uvědomit, že pokud budete šaty objednávat, popřípadě si je nechávat šít na míru, je možné, že budete čekat i několik měsíců, než se šaty doručí/vyrobí plus v případě objednávky ze zahraničí je nutno počítat ještě například s dodatečnými úpravami švadleny.


DJ/kapela - zde doporučuji si kapelu/DJ poslechnout na vlastní uši, obzvlášť pokud máte hudební sluch a vyznáváte určitý hudební styl (nedejte jen na něčí doporučení).


Fotograf + video - doporučuji z vlastní zkušenosti jen fotografy, kteří se živí focením svatebních fotografií, tady se opravdu nevyplatí šetřit.


8 - 4 měsíce >


Cukrář a pekař - zarezervujte si termín, na který bude potřeba dort, koláče, sladký bar zajistit.

U koláčů a sladkostí je důležitý i předběžný počet. Zhruba 3 - 2 měsíce před svatbou si pak upřesníte vše ostatní: konečné počty, tvar, příchuť, zdobení dortů i koláčků apod.


Svědkové + družičky (mládenci) - už byste měli mít představu o tom, kdo Vám půjde za svědky, popř. družičky. Dnes se dá velmi hezky o tuto "službu" požádat prostřednictvím dárečků (náramky, družičkovské šaty, manžetové knoflíčky apod.) - samozřejmě nejlépe osobně.


Oblek pro ženicha - obzvláště, pokud bude šit na míru.


Svatební kytice a květinové dekorace - sjednejte si schůzku s floristou, vyberte si druh a barevný odstín květin a zajistěte si volný termín pro Váš den. Ostatní detaily si upřesníte 3-2 měsíce před svatbou.


Plánování rozlučky se svobodou - obzvláště rezervace hotelu/wellness apod.


4 - 3 měsíce >


Tisk a rozeslání svatebních oznámení a pozvánek ke svatebnímu stolu


Šaty a doplňky pro družičky


Veškeré doplňky ke svatebním šatům - od spodního prádla, přes punčochy, závoj, boty, až ke šperkům a ozdobám do vlasů


Účes a líčení nevěsty - svěřte se do rukou profesionálů, dnes snad není kadeřnice/vizážistka, která by nenabízela zkoušku svatebního účesu/líčení předem


Snubní prsteny2 - 1 měsíc >


Svatební kytice a dekorace - upřesnění vzhledu svatební kytice a květinových dekorací, je vhodná i návštěva svatebního místa s floristou.


Cukrář - upřesnění tvaru, vzhledu, náplně svatebního dortu a také množství ostatních výrobků, které objednáváte na svatební stůl, sladký bar nebo výslužky. Domluvte se, zda Vám cukrář dort přiveze, popřípadě kdy si máte vše vyzvednout vy (pokud máte před svatbou hodně zařizování, pověřte tímto úkolem někoho spolehlivého).


Zkouška účesu - se všemi vlasovými doplňky a šperky, popř. závojem


Zkouška u vizážistky - vizážistce byste měla říct, jak si líčení představujete - mělo by korespondovat s druhem účesu, stylem svatby, popř. barvou šatů/kytice.


Catering pro domácí občerstvení - zajistěte si někoho, kdo vše udělá za Vás, ať Vy i Vaše rodina nemusíte večer před svatebním dnem chystat chlebíčky :-)


Doplňky pro ženicha - nová košile/vesta/motýlek/kravata/pásek/boty/ponožky/manžetové knoflíčky


4 - 3 týdny >


Svatební menu - v restauraci si vyberte a ochutnejte svatební menu, přihlédněte na stravovací zvláštnosti cizinců nebo diety některých svých hostů (snad každá svatba má dnes již "svého vegetariána").


Snubní prsteny - pokud je ještě nemáte, měly by už být hotové.


Kosmetika - nenechávejte ji na poslední chvíli, týden na začervenalý obličej je šibeniční. :-)


Manikúra/pedikúra - objednejte se, ideálně 3-2 dny před svatbou.


Potvrzení objednaných služeb - pro jistotu si obvolejte nejhlavnější dodavatele a potvrďte si termín a detaily (příjezdu a rozsah služeb (fotograf, kameraman, kadeřnice, vizážistka, floristka, kapela, řidiči,...)


1 týden >


Zkouška šatů ze salonu - vezměte si komplet všechny doplňky s sebou, abyste viděla, jak vše ladí dohromady.


Rozlučka se svobodou - doporučuji opravdu týden před svatbou, ať se stihnete zotavit, na starost by ji měli mít svědkové na obou stranách.


Manikúra a pedikúra


Rozvoz svatebních koláčů - vždy je lepší se před příjezdem alespoň telefonicky spojit s dotyčným, abyste měli jistotu, že bude někdo doma.


Jmenovky a zasedací pořádek - jména hostů už by měla být upřesněna, tak pokud ještě nemáte jmenovky ke svatební tabuli, nechejte je vytisknout. Důležitý je také zasedací pořádek a uspořádání stolů - načrtněte si vše na papír a důkladně si promyslete, koho s kým ke stolu posadíte.


2 - 1 den >


Svatební šaty, oblek, šaty pro družičky - vše byste už měly mít doma.


Svatební dort, cukroví, alkohol - vše převezte na místo hostiny (stačí den před svatbou).


Snubní prsteny a doklady - připravte si je někam na viditelné místo, pro jistotu připomeňte doklady i svědkům, často se zapomínají. :-))


Líbánky - Pokud hned po svatbě odjíždíte na líbánky, zabalte si a nezapomeňte na cestovní doklady a letenky.


Spánek - aspoň 2 dny před svatbou jděte včas spát, jen tak si zajistíte svěží vzhled.


Zdobení tabule - to přenechte profesionálům, věřte, že i bez Vás bude vypadat vše dokonale. Popřípadě dejte instrukce družičkám. :-)


v den svatby


Svatební kytice a květinové dekorace - vyzvedněte vše, pokud nejste domluveni s floristou, že Vám je přiveze domů/na místo určení. Na místě obřadu by měl být přítomen někdo od rána (nebo jak je možno), kdo dohlédne na výzdobu - nejlépe koordinátorka (to máte o vše ten den postaráno), pokud nemáte koordinátorku, pošlete tam družičky.


Kadeřnice/vizážistka - pokud nedorazí za Vámi domů, musíte Vy za nimi. V pořadí kadeřnice, vizážistka. :-)


Fotograf/kameraman - pravděpodobně začnou již fotit/natáčet od brzkých ranních hodin. Proto se nezapomeňte usmívat. :-)


Nezapomeňte na doklady a prstýnky a užijte si Váš den naplno!Zdroj: časopis Nevěsta (2015) + komentáře Lucie Pokorná

358 zobrazení0 komentářů

Kommentare


bottom of page